KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ

Kosgeb, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış ismidir. Kosgeb 1990 yılından itibaren iş fikri olan yatırımcılara devlet desteği sunan bir kuruluştur. Yeni iş kuracak girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi desteği ve işini büyütmek isteyen işletmelere geri ödemeli faizsiz kredi imkânları sunuyor. Genç girişimciler için destek sağlayan Kosgeb ülkenin büyük bir sorunu haline gelen işsizlik için çözüm oluşturabilecek girişimci destek programını geliştirmiştir. Yeni girişimcilerin kuracağı başarılı işletmelerin katma değer yaratarak ülke ekonomisine faydalı olmaları amaçlanır. Yeni bir iş fikri olan küçük ve orta ölçekli bir işletme kurmak isteyen genç girişimciler için Kosgeb büyük oranda destek oluyor.

Kosgeb Destekleri Kimler Faydalanabilir?

Kosgeb’in sunduğu girişimci desteklerinden faydalanabilmek için bazı şartlar aranır. Belli şartları taşıyan kişilere Kosgeb desteği sunulur. Bunlar;

*18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı olmak,

*Kosgeb girişimcilik belgesini almış olmak,

*Kosgeb veri bandına kayıt yapmak,

*Kobi beyannamesinin doldurulması ve onay alması,

*İş planı hazırlanıp sunulması.

Bu aşamaları tamamlayan herkes Kosgeb desteklerinden faydalanabilir. Kosgeb desteğine başvurmadan önce Kosgeb’in düzenlediği girişimcilik kurslarını tamamlayarak girişimci sertifikanızı almış olmanız gerekir. Kosgeb veri bandına web aracılığı ile kayıt yapabilirsiniz. Kobi beyannamesini doldurarak işletme bilgilerinizi girmeniz gerekir. Kosgeb uzman ekibi tarafından incelenen başvuru ve beyannamenizin sonucu size bildirilir. Sonrasında iş planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İş planı kuracağınız işi tüm detayları ile açıklayan bir proje şeklinde olmalıdır. İş planı onay almadan Kosgeb desteği alamazsınız. İş planınız onaylandıktan sonra kurula katılıp geçtikten sonra giderlerinizi ve faturalarınızı Kosgeb’e sunarak destek talebinde bulunabilirsiniz. 

Fikirlerin katma değerli çözümlere dönüştüğü sohbetlerimize bekleriz.